fbpx

Wisconsin Delegation

The following individuals have been elected to represent Wisconsin at the DNC National Convention in Chicago Aug 19th-22nd.

Delegates:

  • Wajiha Akhtar, At-Large Delegate
  • Phillip Bailey, At-Large Delegate
  • Senator Tammy Baldwin, Automatic Delegate
  • LaToya Bates, District Level Delegate
  • Janet Bewley, Automatic Delegate
  • Stephanie Bloomingdale, At-Large Delegate
  • Kim Butler, District Level Delegate
  • Deon Canon, At-Large Delegate
  • Michael Childers, At-Large Delegate
  • Connie Cobb Madsen, At-Large Delegate
  • Bob Cole, District Level Delegate
  • County Exec. David Crowley, PLEO Delegate
  • Donald Dantzler, District Level Delegate
  • Debra Dassow, District Level Delegate
  • Louis Davis, At-Large Delegate
  • Stefan Davis, District Level Delegate
  • Erik Eisenheim, District Level Delegate
  • First Lady Kathleen Evers, At-Large Delegate
  • Governor Tony Evers, Automatic Delegate
  • Henry Fries, District Level Delegate
  • Roman Fritz, District Level Delegate
  • Regina Fuller-White, District Level Delegate
  • William Garcia, District Level Delegate
  • Secretary of State Sarah Godlewski, PLEO Delegate
  • Kate Haga, District Level Delegate
  • Marsie Hartman, District Level Delegate
  • Garrik Harwick, District Level Delegate
  • Gary Hawley, District Level Delegate
  • Dianne Hesselbein, PLEO Delegate
  • Ann Jacobs, District Level Delegate
  • Logan Janssen, District Level Delegate
  • Angela Jenkins, District Level Delegate
  • Mayor Cavalier Johnson, PLEO Delegate
  • Nadiyah Johnson, District Level Delegate
  • Tia Johnson, District Level Delegate
  • Michael Jones, At-Large Delegate
  • Trevor Jung, At-Large Delegate
  • Sam Kaufmann, District Level Delegate
  • Attorney General Josh Kaul, PLEO Delegate
  • Landiran Kern, District Level Delegate
  • John Krizek, District Level Delegate
  • Alex Lasry, Automatic Delegate
  • Martha Love, Automatic Delegate
  • Yvonne Lumsden-Dill, District Level Delegate
  • Arvina Martin, At-Large Delegate
  • Felesia Martin, Automatic Delegate
  • Ronald “Duff” Martin, At-Large Delegate
  • Terrell Martin, District Level Delegate
  • Craig Mastantuono, District Level Delegate
  • Liz McDonald, District Level Delegate
  • Ann McNeary, District Level Delegate
  • Mahlon Mitchell, Automatic Delegate
  • Congresswoman Gwen Moore, Automatic Delegate
  • State Rep. Greta Neubauer, PLEO Delegate
  • Izzy Nevarez, District Level Delegate
  • Chairwoman Marcelia Nicholson, At-Large Delegate
  • Linda Norton, District Level Delegate
  • Edward O’Neill, District Level Delegate
  • Henry Pahlow, Automatic Delegate
  • Congressman Mark Pocan, Automatic Delegate
  • Deiadra Queary, District Level Delegate
  • Jason Rae, Automatic Delegate
  • Shawn Reents, District Level Delegate
  • Evelyn Rhodes Comer, At-Large Delegate
  • Mayor Satya Rhodes-Conway, PLEO Delegate
  • Amaad Rivera-Wagner, District Level Delegate
  • Baltazar Rodriguez, District Level Delegate
  • Lt. Governor Sara Russell Rodriguez, PLEO Delegate
  • Susan Sheldon, District Level Delegate
  • Thelma Sias, At-Large Delegate
  • Sally Simpson, District Level Delegate
  • State Rep. Christine Sinicki, District Level Delegate
  • Carolyn Smith, District Level Delegate
  • Mayor Ryan Sorenson, PLEO Delegate
  • Gerald Sternberg, District Level Delegate
  • Phil Swanhorst, District Level Delegate
  • Bob Tatterson, District Level Delegate
  • Jessica Tolkan, District Level Delegate
  • DPI Supt. Jill Underly, PLEO Delegate
  • Katie Van Zeeland, District Level Delegate
  • Reynaldo Villar, District Level Delegate
  • Christopher Walton, District Level Delegate
  • Dean Warsh, At-Large Delegate
  • Janet Way, District Level Delegate
  • Christy Welch, District Level Delegate
  • Terri Wenkman, District Level Delegate
  • Andrew Werthmann, Automatic Delegate
  • Kelly Westlund, District Level Delegate
  • Korbey White, District Level Delegate
  • Ben Wikler, Automatic Delegate
  • Beth Wikler, At-Large Delegate
  • Linda Wilkens, District Level Delegate
  • Brandon Williford, District Level Delegate
  • Ana Wilson, At-Large Delegate
  • Peggy Wirtz-Olsen, District Level Delegate

Alternates:

  • Jodi Emmerson
  • Mary Hayes
  • Keith Howard
  • Kevin Jacobson
  • Linus Jesse
  • Deepak Jonnalagedda
  • Kou Lee

Standing Committee Members:

  • Frances Huntley-Cooper, Rules Committee
  • Bryan Kennedy, Rules Committee
  • Randy Udell, Rules Committee
  • Linda Frank, Platform Committee
  • Melissa Schroeder, Platform Committee
  • Mike Tate, Platform Committee
  • Sachin Chheda, Credentials Committee
  • Josefine Jaynes, Credentials Committee
  • Joel Rogers, Credentials Committee

Convention Pages:

  • Sarah Abel
  • Andrea Berkeland
  • Chandler Denhart
  • Wyatt Elliott